RSS
 

BLISKI WSCHÓD: WOJNA ZAMACHOWCÓW

11 paź

Palestynka będąca w ciąży zgineła wraz z trzyletnim dzieckiem podczas izraelskiego nalotu na Strefę Gazy, którego celem okazał się jej dom. Oprócz tego ranny został mężczyzna, oraz pięcioletni chłopiec. Zdaniem Izraela była to odpowiedz na ataki dokonywane przez Palestyńczyków, w tym zdetonowanie ładunku wybuchowego podczas kontroli drogowej- wtedy rany odniósł izraelski policjant i zamachowczyni.W ciągu ostatnich 12 dni w Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu, w Gazie i izraelskich miastach zginęło czterech Izraelczyków i 22 Palestyńczyków (1). Wobec powiększającej się liczby zbrojnych incydentów w Strefie Gazy, władze palestyńskie poprosiły Organizację Narodów Zjednoczonych o interwencję (2).
W Turcji doszło do dwóch zamachów wskutek czego 95 osób zgineło, a 246 odniosło rany z czego 48 przebywa na intensywnej terapii. Premier tego kraju Davutoglu domniemywa, że atak był dziełem, albo bojowników kurdyjskich, albo też zamachowców pochodzących z szeregów Państwa Islamskiego (3). Innego zdania jest Partia Pracujących Kurdystanu, oraz 10 tysięcy osób, które przemaszerowały ulicami Ankary uważając, że zamach został dokonany na zlecenie rządu (4). Nieco bardziej powściągliwy był w ocenie zdarzenia rosyjski prezydent Władimir Putin, który stwierdził, że mamy tutaj doczynienia z prowokacją zmierzającą do destabilizacji regionu w przedzień wyborów w Turcji (5).
W Syrii trwa operacja wojskowa przeciwko Państwu Islamskiemu. Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji Igor Konaszenkow poinformował, że w ostatnich nalotach zniszczono 29 obozów szkolenia, 23 ufortyfikowane pozycje, dwa ośrodki dowodzenia i skład amunicji . Ataki przeprowadzono w okolicach miast Damaszek, Aleppo, Hama, Idlib oraz Ar-Rakka. (8)
Jednocześnie do walki ruszyły wojska irackie, oraz syryjskie:
„Wyzwalano miasta w poblizu granicy z Turcją, jak na przykład Kaffr-Ażuz i Kafr-Delba na północy prowincji Latakia” (6) Syryjska armia całkowicie wyparła z Doliny Kyn, zlokalizowanej 25 kilometrów od miasta Idlib, bojowników z paramilitarnej grupy zbrojnej Dżabhat an-Nusra, będącej komórką Al-Kaidy w Syrii.”(7)
Z rocznego uśpienia wyszła „stara koalicja” pod przewodnictwem USA, która zbombardowała w piątek pięć celów IS w Syrii, niedaleko miast Ar-Rakka, Al-Hasaka, Manbidż i Mara, niszcząc pojazdy i budynki należące do dżihadystów. Koalicja zaatakowała z powietrza także 20 celów Państwa Islamskiego w Iraku (8)
Trwają walki w rejonie: Allepo, Lataki, Hama (6.)
W trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej prezydent tego kraju stwierdził, że :

„Trzeba zjednoczyć wysiłki w walce z tym złem, bo efekty można osiągnąć tylko działając wspólnie” (9). Kolejny raz zapewne apel ten nie spotka się z pozytywną reakcją ze strony „konkurencji” odmawiającej udzielania danych wywiadowczych o pozycjach ISIS. Sytuacja może wyglądać tak, że zarówno (koalicja) USA i alternatywny sojusz rosyjski, będą dokonywać działań przeciwko ISIS na własną rękę. Podczas, kiedy jednak Federacja prowadzi kampanię na prośbę rządów syryjskiego, oraz irackiego, o tyle Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wspierają przeciwników Asada udając, że „umiarkowany” muzułmański fanatyk to nie fanatyk. Natomiast pozycja Stanów w Iraku, gdzie nikt nie zapomniał czym była amerykańska inwazja i okupacja, zapewne będzie błyskawicznie słabnąć, ponieważ obecnie tylko ze strony Rosji (i na ironię losu Iranu), państwo te może uzyskać realne wsparcie.
Jednakże amerykańska pomoc w walce z ISIS nie wzbudza zachwytu wśród takim wsparciem obdarownych:
Amerykańskie lotnictwo zbombardowało w dniu dzisiejszym 2 stacje energetyczne w okolicach Aleppo w miejscowości Ridwania (Rajan). 2 amerykańskie samoloty naruszając przestrzeń powietrzną Syrii przyleciały z bazy w Turcji. w rezultacie nalotu bez elektryczności został się cały region. Notuje się problemy, szczególnie w znajdujących się tam szpitalach oraz stacjach wodociągowych. Jak podaje sztab Armii Syrii jest to kolejne niszczenie przez Amerykanów infrastruktury cywilnej w tym regionie.” (10)
Nie trzeba specjalnych zdolności analitycznych, aby stwierdzić, że zarówno Rosja, jak i USA będą prowadzić mniej/bardziej zaawansowane ataki przeciwko ISIS, oraz swoim mniejszym przeciwnkom/sojusznikom. Tak więc, FR będzie bombardować w dalszym ciągu obozy szkoleniowe CIA i cele w Armii Wolnej Syrii, niejako w odwecie amrykańskie rakiety będą spadać na terytorium kontrolowanym przez legalny rząd Asada.
Podczas wojny w Iraku dochodziło do sytuacji, kiedy to Brytyjczycy i Amerykanie zestrzeliwali wzajemnie przez pomyłkę swoje maszyny. Ile czasu zajmie zanim do podobnych „przypadków” dojdzie pomiędzy lotnictwem dwóch światowych potęg?
Nie wolno zapominać o kolejnych graczach w tej co raz bardziej rozległej wojny.Wybuchy w Turcji mają miejsce nie tylko na trzy tygodnie przed wyborami, ale zwłaszcza w trakcie opisanych powyżej działań wojennych. Podobna sytuacja miała już miejsce, kiedy 20 lipca doszło do zamachu w mieście Suruc na południu Turcji, przy granicy z Syrią, zginęło wtedy 27 osób, a ponad 40 zostało rannych (11). W odpowiedzi na zamach dokonany zapewne przez ISIS, wojsko tureckie przystąpiło do uderzenia- przeciwko walczącym z Państwem Islamskim Kurdom (12). Toteż tym razem reakcja opinii społecznej oskarżającej Ankarę o zamachy, może przeszkodzić w  powtórzeniu scenariuszu- byłoby to niejak potwierdzenie, że pod przykrywką walki z fanatykami, Turcja załatwia swoje „sprawy” z Kurdami.
W ramach dygresji: jeżeli ataków w Ankarze dokonali faktycznie bojownicy ISIS to należy wziąć pod uwagę, że posługiwanie się grupami rewolucyjnymi, terrorystycznymi, należy do stałych elementów pracy wywiadu odkąd jedne i drugie powstały.
Turcja,Kurdystan, Irak, Izrael,Syria,Palestyna, Jemen etc.- Bliski Wschód wcale nie stanął w ogniu, on płonie już od wielu lat. Tam nie ma tradycji demokracji, praw człowieka, a zachodnie oburzenie na przemoc jako element, powiedzmy: dyplomacji, przyjmowane jest tam z politowaniem dla dziwnej niepojętej moralności zza Morza Śródziemnego.
Tak jak często walczy się z pożarem wypalając połacie lasu znajdujące się na jego drodze, aby pozbawić ogień niezbędnego mu paliwa, tak i Bliskiego Wschodu nie ugasi się ulotkami, czy nawoływaniem do referendów, wyborów, czy innych wynalazków do których mieszkający tam ludzie nie tylko nie są tam przyzwyczajenie, ale wręcz ich nie chcą i traktują je wrogo.
Na marginesie tych wydarzeń obecnie znajduje się Donbas. Wczoraj wojsko ukraińskie dokonało ostrzału północnejdonieckiej  dzielnicy Kujbyszewskiej, oraz okolic nieodległej Jasinowatej  wskutek czego spłoneło prywatne mieszkanie, dwóch żołnierzy Donieckiej Republiki Ludowej zgineło, a jeden odniósł rany(13). Trwa śledztwo w tej sprawie prowadzone przez OBWE, oraz alternatywnie przez rząd DRL. Do przeprowadzenia swojego postępowania przez władze ukraińskie zachęcił zastępca Ministra Obrony DRL Edward Basurin (14). Jest to reakcja na oświadczenie służby prasowej ATO, że- tutaj uwaga, nowości nie będzie- powstańcy skierowali ogień w siebie samych. Jest to fraza powtarzana przez władze ukraińskie NIEUSTANNIE, postronny obserwator mógłby, więc wyciągnąć wnioski, że od półtora roku powstańcy uparcie walczą ze swoimi osiedlami, szkołami, muzeami, dziećmi na boiskach…nie znam podobnego przypadku (zakłamania) w historii wojen.
Obawiam się jednak, że policzek wymierzony przez Rosję Stanom Zjednoczonym na Bliskim Wschodzie, może się odbić na Donbasie w ten sposób, że Kijów dostanie wolną rękę, aby kontynuować tak im potrzebną szarpaną, artyleryjską i niewygasającą wojnę. W porozumienia mińskie i tak wszyscy wierzą, mianowicie są głeboko przekonani, że nic z nich nie wyjdzie.

Dawid Hudziec

Artykuł napisany dla portalu Novorossia.Today (
http://novorossia.today/?p=75991
)

1. 
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kobieta-i-dziecko-zginely-w-izraelskim-nalocie-w-strefie-gazy/4s7vc5

2. 
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/grozba-trzeciej-intifady-palestyna-prosi-onz-o-interwencje/kygmpl

3. 
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/premier-turcji-95-zabitych-blisko-250-rannych-po-zamachu-w-ankarze/r72r7n

4. 
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/w-zamachu-w-ankarze-zginelo-97-osob-tysiace-osob-wyszly-na-ulice-stambulu/prx27e

5. 
http://wpolityce.pl/swiat/268044-reakcje-na-zamach-w-turcji-putin-mowi-o-prowokacji-amerykanie-o-perwersji-sprawcow

6. 
https://adnovumteam.wordpress.com/2015/10/11/syria-11-dzien-sprzatania-swiata/

7. 
http://pl.sputniknews.com/swiat/20151010/1193147.html#ixzz3o9zzR3EI

8. 
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/syria-rosyjskie-lotnictwo-zbombardowalo-55-celow-panstwa-islamskiego/1hnv84

9. 
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-potepiaja-krwawy-zamach-w-turcji-putin-to-proba-destabilizacji-regionu/npl0y8

10. 
https://adnovumteam.wordpress.com/2015/10/11/syria-11-dzien-sprzatania-swiata/
 .
http://cs624627.vk.me/v624627569/49218/RiwfnxO8tL0.jpg

11. 
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/turcja-zamach-przy-granicy-syrii-moze-byc-pierwszym-z-siedmiu,561854.html

12. 
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Turcja-atak-na-cele-Partii-Pracujacych-Kurdystanu-oraz-Panstwa-Islamskiego-3384727.html

13. 
http://novorossia.today/ukrainski-ostrzal-doniecka-i-jasinowatej/

14. 
http://novorossia.today/basurin-proponuje-ukrainie-sledztwo-w-sprawie-ostrzalow/

15. 
http://novorossia.today/ukraina-powstancy-ostrzelali-sie-sami/

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz