RSS
 

Donieck: terroryzm ATO

22 sty

Donieck został ostrzelany przez DRG, ukraińską grupę dywersyjną. Od początku wojny po mieście krążyły kolejne oddziały sabotażowe i w większości z czasem były likwidowane, lecz jeszcze nigdy nie dokonały tak krwawego zamachu, nazwijmy rzeczy po imieniu: terrorystycznego, aktu masowej zbrodni. Dzisiaj rano ostrzelali przystanek, oraz trolejbus numer 3 w Leninskiej dzielnicy Doniecka. 13 osób zginęło, jest dużo rannych, także ciężko i niewykluczone, ze liczba zabitych się powiększy.

leninski leninski1

Jest to zbrodnia wojenna, jednak nie jest to pierwsze takie zdarzenie. Do podobnej sytuacji doszło między innymi również 1 października, kiedy w Kijowskim rejonie pociski spadły na bus miejskiej komunikacji zabijając pasażerów i osoby na przystanku. Ludzie żywcem wtopieni w siedzenia marszutki .

ato1 ato

Ci ludzie to nie są, ani żołnierze, ani separatyści jak ich zwie ukraińska propaganda, to ludzie którzy chcą spokojnie żyć według własnych zasad, własnej kultury- za to władze w Kijowie rozpętały przeciwko nim kampanię oszczerstw i zbrodni. Poroszenko oświadczył, że nie odda Donbasu, właśnie widzimy … .

 

Oprócz tego zamachu, doszło także do ostrzału na ulicy Rybackiej i Słowianskiej Góry w Kirowskiej dzielnicy. Tam z moździerzy ostrzelane zostały trzy domy, zamieszkałe przez ludzi. Mieszkańcy mówią, że nigdy nawet żołnierza tam nie widzieli i zawsze był spokój, a od niedzieli strach wyjść z domu.

k5 k4 k3 k2 k1

„Myśli się, że to nas nie dotyczy, że to spotka kogoś innego, a jednak wczoraj dosięgło i nas”

d3 d2 d1

 

Dostrzeżmy to co najważniejsze: przyczynę. Ostatnie dwa dni nie są wolne od ostrzałów, jednak w porównaniu z tym co się działo od 14 stycznia, to niemal błogi spokój. W tamtych dniach ogień ukraińskiej artylerii i wyrzutni rakietowych narastał, aby przybrać na sile kiedy obszar lotniska został ostatecznie zdobyty i utrzymany przez powstańców. Oczywiście media na zachód od Doniecka wyczyniały prawdziwe akrobacje, aby udowodnić, że jest inaczej. Widocznie liczyły na to, że zasypią fakty stertą kłamstw, a przez ten czas wojska pro-kijowskie odbiją utracony teren. Kiedy tak się nie stało, a zaczęły się mnożyć świadectwa potwierdzające powstańczą wersję sytuacji, przeszli w kolejne akrobacje: otóż Ukraińcy się wycofali, spokojnie, bez pospiechu i tylko dlatego, że lotnisko jest w gruzach i nie ma czego bronić. Zostawmy ich z urojeniami, tutaj pomoże tylko lekarz, albo ogień i żelazo.

Teraz kiedy lotnisko zdobyte, armia powstańcza naciera na Awdiejewkę, Piaski, Opytnoje itd. Donieck wreszcie mógłby odetchnąć z ulgą, ale jednak nie. Ukraińskie dowództwo wysłało swoją kompanie mającą wymierzyć karę Donbasowi: DRG. Ich dokonania już poznaliśmy, teraz trwa obława, a w mieście pierwszy raz widzę tyle wojskowych i tyle kontroli. Przedtem nawet przy najsilniejszych ostrzałach zatrzymywano samochody wyrywkowo, dzisiaj wszystkie.

 

Będzie marsz europejskich przywódców przeciwko terroryzmowi? Nie sądze.

 
Komentarze (11)

Napisane przez w kategorii Donieck

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Robert

  22 stycznia 2015 o 21:45

  Witam serdecznie
  Dzis wszystkie holenderskie tv dzienniki pokazuja nie ostrzelany autobus, konfrontacje ukrow z mieszkancami miasta + wypowiedzi ludzi. Prawda pomalu sie przebija przez skorupe medialna. Pogody ducha zycze i prosze przekazac wyrazy wsparcia noworosjanom.

   
 2. ~jacek

  23 stycznia 2015 o 04:35

  Dzień dobry. W Polsce przekaz rządowy za pośrednictwem tv jest jednostronny i zupełnie nie interesują ich racje wschodu Ukrainy. Za wszystkie ofiary bratobójczej wojny obwinia się wschód i Rosję. Ale nie wszyscy Polacy kochają Poroszenkę złodzieja , Jaceniuka, czy Tymoszenko. Są tacy którzy wiedzą komu zawdzięczają wyzwolenie w czasie drugiej wojny światowej. Brak wiedzy i rusofobia nakręcana przez propagandowe media może Polsce tylko zaszkodzić. Życzę wytrwania w walkach z Kijowem aż do wolnego Donbasu , który ma własną kulturę i nie musi kupować zachodniej już dawno zdegenerowanej i nie dbającej o swoich zwykłych obywateli.

   
 3. ~moherowy beret

  23 stycznia 2015 o 11:13

  Polsko języczne media i ku mojej rozpaczy również Radio Maryja trąbią,że to terroryści rosyjscy ostrzelali miejską komunikację i tak ciągle powtarzają z ukraińską bezpieką.Tak samo Gazeta Polska zwodzi swoich czytelników na manowce.Nikt z redaktorów tej gazety nie był na Donbasie i nie zrobił wywiadów wśród mieszkańców np.Doniecka czy Gorłowki,ale wiedzą co mają pisać wg werski Kijowa.Teraz politycy wydawałoby się rozsądni Andrzej Duda i Zbigniew Bujak chcą,żeby polski żołnierz brał udział w wojnie na Donbasie.Wraźnie widać ,że chcą wysyłać Polaków na pewną śmierć.Co się stało politykom,że stali się tacy opętani przez oszustwo ukraińskie?

   
  • ~ola

   28 marca 2015 o 23:43

   ale bzdury piszecie. Jak niby Polacy maja robic wywiady na Donbasie jak ruska propaganda traktuje nas jak wrogów nr 1. To my Polacy walczymy w Donbasie zabijamy pokojowo nastaWIONYCH LUDZI I ROBIMY SAMO ZŁO. wIEC PO CO TAM SIE PCHAĆ. nIECH SOBIE SŁUCHAJA pUTINA, NIECH BIORA OD NIEGO POMOC HUMANITARNA. oD NAS BĘDA BRAĆ A I TAK NAS OPLUWAĆ

    
   • Dawid Hudziec

    16 maja 2015 o 18:14

    Ja jakoś pracuje. Inni dziennikarze, w tym z Onetu także,więc kto bzdury pisze?

     
 4. ~Maria

  23 stycznia 2015 o 20:36

  Szanowny Panie Dawidzie,

  jestem Rosjanką. Dzisiaj dowiedziałam się o Pańskim blogu, opowiem o nim innym.
  Podziwiam Pana i dziękuję za uczciwe relacje z Donbasu.
  Życzę wytrwałości i powodzenia w imieniu swoim i swoich znajomych wspierających Noworosję.

   
 5. ~Eliza

  23 stycznia 2015 o 22:51

  Zawsze byłam z Wami i będę.

   
 6. ~ADA

  26 stycznia 2015 o 18:51

  TRZYMAJCIE SIE ROSJANIE ….CIEZKO PATRZEC NA WASZE CIERPIENIA ALE MYSLE ZE BEDZIE DOBRZE …..DZIEKUJE ZA WIADOMOSCI Z DONBASU ..POZDRAWIAM WAS RAZEM Z WNUCZKAMI I ZNAJOMYMI…NIE WSZYSCY POLACY SA ZLI …

   
  • ~ola

   28 marca 2015 o 23:46

   NASTEPNA NAWIEDZONA, KTÓRA UWAŻA , ZE TYLKO ONA JEST DOBRA. wSTYD MI ZA TAKIE POLAKÓW WYPOWIEDZXI

    
 7. ~Robert

  4 lutego 2015 o 10:08

  Witam,
  A co to jest „noworosja”? Takiej nazwy nie ma w żadnych annałach historycznych. Sądzę, że jest to taka „nowomoda” KGB’isty Putina. Z drugiej strony owi powstańcy to potulne baranki? Istnieje wiele dowodów na ich zezwierzęcenie. Reasumując – racja nie leży tylko po jednej stronie drogi blogerze. To jest WOJNA.

   
 8. ~Olek

  4 czerwca 2015 o 14:27

  Kiepściutka ta ruska propaganda. Nie macie tam kogoś bardziej ogarniętego?